4 marca 2016 Domi

Wikingowe pęczotto

Warzywa kapustowate to warzywa cechujące się dużą zawartością składników odżywczych. Najbardziej obfitującym w mikro i makroelementy oraz witaminy jest jarmuż. Jest on najstarszym przodkiem wszystkich kapust.

Charakteryzuje się najwyższą zawartością witaminy C i wapnia. Zawiera również potas, fosfor, żelazo, mangan, magnez oraz witaminę A, B1, B2, B6, E, K i PP.
Ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych, wspomaga regulację ciśnienia tętniczego krwi, reguluje miesiączkę oraz jest pomocny w leczeniu wrzodów żołądka.

Jarmuż najlepiej smakuje po okresie przymrozków, ponieważ powodują one utratę charakterystycznej goryczki. Zbiory jarmużu  zaczynają się od września dlatego aby pozbyć się goryczki możemy liście jarmużu włożyć do zamrażarki.
Jarmuż możemy spożywać na surowo, a także po obróbce termicznej. Należy jednak pamiętać, że gotowanie jarmużu nie powinno być dłuższe niż 3-4 min aby nie doszło do utraty składników odżywczych.

Składniki
100g cebuli
250g kaszy pęczak
50g jarmużu
90g pomidorków koktajlowych
20g  oleju rzepakowego
1litr bulionu drobiowego

Przepis na 3 porcje
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż drobno posiekaną cebulę, następnie dodaj kaszę i smaż 2-3 min dokładnie mieszając. Kolejnym etapem jest dodanie 300ml bulionu ( tak aby przykrył wszystkie ziarna kaszy ) po 6-7 min kiedy kasza „wypije bulion” ponownie dolej 300ml i po 6-7 min dolej resztę bulionu. Jeżeli kasza jest miękka dodaj jarmuż, zamieszaj i duś pod przykryciem przez 3 minuty. Podawaj z pomidorkami koktajlowymi.
Dla prawdziwych mięsożerców idealny będzie dodatek piersi z kurczaka lub indyka.

1 porcja 466kcal1

2

3

Zdjęcia Paweł Skorok
http://napastudio.pl/
https://www.facebook.com/napastudio/

Tagged: ,